Category Archives: Röportajlar

İmalat Sektörü- Mustafa ESER Röportajı

-İmalat sektörü dünü, bugünü ve geleceğine dair kısa bir bilgi verebilir misiniz? İmalat sektörü deyince ikiye ayırmak gerekir; birincisi seri ürün üretimi, ikincisi ise seri üretim araçları üretimi. Bir tekstil makinesinde kumaş dokumak birinci guruba tekstil makinesinin kendisini üretmek ise ikinci guruba girer. Keza bir pres tezgahında çay kaşığı üretmek birinci, pres makinesi üretmek de… Devam.. »

Isı Tekniği Alanı- Cafer Ünlü Sunum ve Röportajı

Sayın Cafer Ünlü ısı tekniği haftası kapsamında yapılan “ Meslektaş Buluşması ve Eğitim Forumu” başlıklı buluşmada, genç meslektaşlarına diğer konuklarımız ile birlikte deneyim aktarımında bulundu. İş ve Mühendis olarak bizlerde Cafer Bey’in bu buluşmadaki sunumundan yola çıkarak görüştük ve özellikle yeni meslektaşlarımız için iş hayatlarını planlarken ışık tutacak bilgileri aktarmak istedik. Cafer Ünlü Kimdir? 1953… Devam.. »

Isı Tekniği Alanı- Prof. Dr. İ. Cem Parmaksızoğlu

İ. Cem Parmaksızoğlu 1975 İ.T.Ü. Makina Fakültesi, Kuvvet-Isı Kolunu, 1977 İTÜ Makina Fakültesi, Enerji kolunu bitirmiştir. 1985 yılında İTÜ Makina Fakültesinden Doktor ünvanı almış, 1989 yılında Doçent ve 2005 yılında Profesör olmuştur. Kısa ve uzun süreli olarak Sulzer (A.G.) İsviçre ve U.C. Lawrence Berkeley Laboratory’de çalışmıştır. İTÜ Makina Fakültesinde CAD-CAM Merkezi Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Halen… Devam.. »

Hidrolik ve Pnömatik Sektörü – Şemsettin Işıl Röportajı

Şemsettin bey, Hidrolik ve Pnömatik Sektöründe geniş bir deneyime sahipsiniz; sektörün durumu ve geleceği hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz? Hidrolik ve Pnömatik Sektörü modern anlamda gelişmeye 1980 ve sonrasında başlamıştır diyebiliyoruz. İlk yıllarda daha çok komponent (devre elemanları) ithalatı ve yedek parça satışı konularında faaliyet gösteren firmalar, ülkemizde gelişen makina imalat sektörüne paralel olarak… Devam.. »

Hidrolik ve Pnömatik Sektörü – Ali Haydar Karaçam Röportajı

Hidrolik ve Pnömatik Sektöründe geniş bir deneyime sahipsiniz; sektörün durumu ve geleceği hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz? Hidrolik ve Pnömatik sektörü dünyada 1950 sonrası hızlı ilerleme kaydetmiş olmasına rağmen Türkiye’de 1980 sonrası gelişmeye başlamış ve ürünleri sanayinin her alanında kullanılmasına rağmen demir – çelik , makina sektöründe kullanım daha yoğundur. Son yıllarda elektronik sanayinin… Devam.. »

Satış – İş Geliştirme Derya Çuha Röportajı

1967 İstanbul doğumludur. 1988 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olmuş ve 1992 yılında Portsmouth Politeknik’te İleri İmalat Teknolojileri konusunda yüksek lisans yapmıştır. 20 yıldır pompa sek-töründe çalışmakta olan Çuha, şu an Grundfos’ta Satış Direktörü olarak çalışmaktadır ve enerji tasarrufu konusu özel ilgi alanıdır. İş geliştirme ve Satış Alanı üzerine sorularımıza beraber yanıt… Devam.. »

Satış -İş Geliştirme Okan Sever Röportajı

Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü mezunu olan Okan Sever, yüksek lisansını da aynı üniversite ve alanda yapmış. MMO’da aktif olarak görev yapmasının yanı sıra TTMD ve ICC üyesi olup ASHRAE “Deprem ve Rüzgar Koruması Komitesi” aktif üyesidir. Okan Sever ile “Satış ve İş Geliştirme” alanı üzerine sohbet ettik. Ulus Yapı Tesisat Malzemeleri A.Ş. de… Devam.. »