Satış – İş Geliştirme Derya Çuha Röportajı

By | 23 Şubat 2016

1967 İstanbul doğumludur. 1988 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olmuş ve 1992 yılında Portsmouth Politeknik’te İleri İmalat Teknolojileri konusunda yüksek lisans yapmıştır. 20 yıldır pompa sek-töründe çalışmakta olan Çuha, şu an Grundfos’ta Satış Direktörü olarak çalışmaktadır ve enerji tasarrufu konusu özel ilgi alanıdır. İş geliştirme ve Satış Alanı üzerine sorularımıza beraber yanıt aradık.

MÜHENDİSLER, ANALİTİK DÜŞÜNME YETENEĞİNE SAHİP OLDUKLARINDAN DOLAYI, TEKNİK ÜRÜN KULLANICI MÜŞTERİLERİNE AKILCI VE HIZLI ÇÖZÜMLER SUNABİLMEKTE VE BU SAYEDE MÜŞTERİLERİNİN GÜVENİNİ DAHA KOLAY VE HIZLI KAZANABİLMEKTEDİRLER. MÜŞTERİYE EMPATİ İLE YAKLAŞIP ÖNCE MÜŞTERİYİ DİNLEMELİ, MÜŞTERİNİN SORUNLARINI AKILCI SORULARLA ÖĞRENMELİ.

DERYA Bey Sizce Mühendis Kimdir ?
Bunun cevabı için sözlüklerden bakın lütfen 🙂 Bana sorarsanız: İnsanın konforlu bir dünyada rahat, kolay ve uzun yıllar yaşaması için her tür kolaylığı düşünüp tasarlayan, üreten ve eserler meydana getiren kişilerdir derim.
İş Geliştirme ve Satış Alanında Çalışacak Olan Mühendisler Kendilerini Hangi Alanda Geliştirmeleri Gerekir ?
İnsanlarla iletişim kurmayı seven, empati yapabilen, insanlara güven veren bir kişiliğe sahip olması ve ofis dışında çalışmaktan zevk alması, satış mesleğinde başarılı olmasına büyük katkı yapacak kişisel özelliklerdir. Mühendisler analitik düşünme yeteneğine sahip olduklarından dolayı, teknik ürün kullanıcı müşterilerine akılcı ve hızlı çözümler sunabilmekte ve bu sayede müşterilerinin güvenini daha kolay ve hızlı kazanabilmektedirler.
Satış Mühendisliği Alanında En Önemli Kavramlardan Biri İletişimdir Kuşkusuz… Müşteriyle İletişim Kurarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?
Satış mühendisi müşteriye empati ile yaklaşıp, önce müşterisini dinlemeli, müşte- rinin sorunlarını akılcı sorularla öğrenmeli ve bu öğrendiği bilgiler yardımıyla müşterisine en uygun ürünü ve çözümü sunmalıdır.
Son Olarak Bu Alanda Çalışacak Olan Mühendislere Tavsiyeleriniz Nelerdir?
Benim öncelikle tavsiyem, satacakları teknik ürünlerin kolay basit bir ürün olmamasına dikkat etmeleri, sistem çözümlerini/uygulamalarını içeren ve bu çözümlere mühendislik bilgilerini aktarabilecekleri bir konuda çalışmaları ve satış yapacakları kişilerin de teknik insanlar ve kurumsal firmalar olmasına dikkat etmeleri yönündedir.
DERYA
ÇUHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir