Hidrolik ve Pnömatik Sektörü – Ali Haydar Karaçam Röportajı

By | 24 Şubat 2016

Hidrolik ve Pnömatik Sektöründe geniş bir deneyime sahipsiniz; sektörün durumu ve geleceği hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?
Hidrolik ve Pnömatik sektörü dünyada 1950 sonrası hızlı ilerleme kaydetmiş olmasına rağmen Türkiye’de 1980 sonrası gelişmeye başlamış ve ürünleri sanayinin her alanında kullanılmasına rağmen demir – çelik , makina sektöründe kullanım daha yoğundur. Son yıllarda elektronik sanayinin hızlı gelişimi ile beraber hareket iletim ve kontrollerinde servo motor, sürücü ve vidalı mil kullanılmasına rağmen büyük kuvvetlerin oluşturulması, iletilmesi alanında hidrolik yakın gelecekte de rakipsiz olacaktır.

Dünyada bu sektörün satışları yaklaşık 38 Milyar Euro bir değer oluşturmakta (2013 yılı değeri), Ülkemizde ise 500 Milyon Euro luk bir değer oluşturduğu (2013 yılı değeri) düşünülür ise bu sektörde ülke olarak daha alacak çok yolumuz olduğu görülmektedir.

Ülkemizde pnömatik alanında; valfler, filtreler, regülatörler, yağlayıcılar, silindirler geniş bir ürün seçeneği ile ve oldukça kaliteli olarak üretilmektedir. Hidrolik alanında ise; silindirler, valfler (kollu valfler, emniyet valfleri), dişli pompalar, bağlantı elemanları,  güç üniteleri yerli imal edilmelerine rağmen katma değeri yüksek olan ürünler ithal edilmektedir (hidrolik valfler, servo valfler, değişken deplasmanlı pompalar v.s.). Proje hazırlama ve uygulama konusunda oldukça iyi bir altyapıya sahip olduğumuzu, özel uygulamaların yapıldığını ve ihraç edildiğini de gurur duyarak ifade etmek isterim.

Bu sektörde çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Üniversiteyi 4 yılda bitirince (hiç tahmin etmiyordum) staj eksikliğinden dolayı mezun olamıyordum ve bir an önce stajımı yapmam gerekiyordu. Özel makina imalatı yapan bir yakınımın tavsiyesi ve yardımı ile sektörün yerli imalat yapan en eski ve öncü firmalarından olan Mert Akışkan Gücü san. ve Tic. A.Ş. de staj yaptım ve orada çalışmaya başladım. Çok dinamik bir sektör olması sebebi ile kendinizi sürekli geliştirme imkanı buluyorsunuz, mühendisliğinizi kullanıyorsunuz ve tabi ki bu dinamiklik beraberinde stresli bir iş yaşamı getirmesine rağmen yaptığınız işler size büyük haz veriyor, sürekli öğrenme ihtiyacı hissediyor ve bu öğrendiklerinizi de uygulama imkanı buluyorsunuz. Ben de  mesleğimi çok sevdiğim için  hala bu sektörde ve Mert Akışkan Gücü San. Ve Tic. A.Ş. de çalışmaya devam ettiğimi onur duyarak ifade ediyorum.

Yeni mezun olup bu sektörde çalışacak mühendisler için nasıl önerilerde bulunursunuz?

Yukarıda da ifade ettiğim gibi sektörümüz hızla gelişen bir sektör, teknik eleman ihtiyacı artarak devam ediyor. Satış, proje, imalat ve servis hizmetlerinde sürekli mühendislik bilgilerinizi kullanmanız gerekmektedir. Bu nedenle gerek imalat gerekse hizmet üretimi kısmında çalışın hiç farketmez hem kendi sektörünüzü, hem de ilgili olan birçok sektörü öğrenme imkanı buluyorsunuz. Bu sayede rahatlıkla iş bulabilirsiniz veya kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu anlamda yeni mezun olan meslektaşlarıma tavsiyem, kendilerini geliştirebilecekleri ve öğrendiklerini uygulayabilecekleri sektörleri tercih etmeleri, maddi olanakları ilk başta göz ardı etmeleri ve en az bir yabancı dil öğrenmeleri, sevecekleri ve isteyerek yapacakları bir dalda uzmanlaşmaları, Meslek odalarına sahip çıkarak muhakkak bir birimde görev almalar hem mesleki hem de sosyal anlamda gelişmelerine katkı sağlayacaktır. Çünkü meslek odamızda gönüllü görev yapan mesleğinde uzman, birikimli çok değerli arkadaşlarımız  var.

Sektörümüzü tanıtma ve kısa da olsa görüşlerimi genç meslektaşlarıma aktarma olanağı tanıdığınız için size teşekkür ederim. Ayrıca odamızda  yönetimlerde ve komisyonlarda gönüllü olarak görev alan, çalışan  değerli meslektaşlarıma ve çalışma arkadaşlarımıza başarılar dilerim.

Ali Haydar Karaçam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir