Sevgili Yeni Mezun, Sadece Sen Korkmuyorsun

By | 10 Şubat 2016

entrepreneur.com editörlerinden, Kariyer Danışmanı ve Yazar Sarah Vermunt, yeni mezunların kariyer endişelerine ve yaşadıkları sorunlara yönelik kaleme aldığı mektubunda bambaşka bir perspektiften onlara çok özel tavsiyelerde bulunuyor.

graduation boy and girl

 

“Sevgili yeni mezun,

Tahmin ediyorum ki şu an freni patlamış bir araba misali üzerine gelen belirsiz geleceğinle baş başasın. Bir şeyler yapmak, en iyi kararı vermek ve geleceğini şimdiden kurmak istiyorsun ama ne yapman gerektiğine dair çok da fikrin yok. Oysa herkes sana bir şeyler yapman gerektiğini söylüyor.

Hayalindeki işi ve onu nasıl yapman gerektiğini bilmen gerekiyor. Öğrenci kredini nasıl ödemen gerektiğini bilmen gerekiyor. Geleceğin hakkında net bir vizyonun olması gerekiyor. Aileni mutlu etmen gerekiyor, çok ama çok başarılı olman gerekiyor…

Şimdi biraz gerçeklerden bahsedelim. Hiçbirimiz tam olarak her şeyi bilmiyoruz. Çalışmaya başladıktan yıllar sonra bile bunun net olmadığını göreceksin. Yaş ve deneyimden bağımsız geleceği görmek, gelecekte neler olacağını kestirebilmek imkansız. İşte bunu sana kimse söylemedi, iş hayatı zor ve maalesef mükemmel plan diye bir şey yok. Her işte bir risk var ve insanların sana söylediğinin aksine işler çok çalışırsak bile yolunda gitmeyebiliyor.

Sadece sen korkmuyorsun. Yeni mezunlar kadar mevcut çalışanlar da pek çok konuda endişeli. İş hayatına başlamak demek tüm sorunların sona ermesi anlamına gelmiyor. Hayat iyi ve kötü şeylerin bir arada olduğu bir yol ve bunu en başta kabul etmek gerekiyor.

İster inan ister inanma bu çok iyi bir şey. Bu şekilde düşünmek seni en azından neyi yapmayı asla istemediğine yaklaştırır. Yapabileceğin en iyi şeyi bilmediğin için endişelenmemelisin. Yapmaktan nefret edeceğin iş sana çok daha fazla yol gösterecektir. İçgüdülerine güvenmelisin. Işık gördüğün, sana kendini iyi hissettiren bir işin mutlaka peşinden koş. Heves ve heyecan, yaşayacağın sıkıntıların üstesinden daha kolay gelmeni sağlar.

Meslekte ilerleme yolu son derece engebeli, dönemeçli, inişli çıkışlı bir yol. Hatta bazen kendini onca zaman sonra yolun tekrar başına dönmüş bulabilirsin. Sakın üzülme. Hayat bu. Emin ol ki deneyim her zaman güç katar ve çok şey öğretir.

Merak etme, eninde sonunda mücadele edeceksin. Zorlanacaksın, mutlu olacaksın, yorulacaksın. Ama yolunu mutlaka bulacaksın. Şimdiden ne yapman gerektiğini bilmiyorsan asla stres yapma. Bunu anlamanın zaman alacağını deneyim edindikçe göreceksin. Önemli olan yoldaki işaretlere dikkat etmek. Eğer içgüdülerine ve yeteneklerine güvenir, rahat ve dikkatli olursan senin için belirecek fırsatları da kolaylıkla görebilirsin.

Hayatta çok fazla yapılacak şey ve görülecek yer var, zaman da hızla geçiyor. “Şimdi ne yapacağım?” sorusunu bir kenara bırak ve yaşamana bak. Yolunu deneyimleyerek bulacaksın.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir