Satış -İş Geliştirme Okan Sever Röportajı

By | 23 Şubat 2016

Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü mezunu olan Okan Sever, yüksek lisansını da aynı üniversite ve alanda yapmış. MMO’da aktif olarak görev yapmasının yanı sıra TTMD ve ICC üyesi olup ASHRAE “Deprem ve Rüzgar Koruması Komitesi” aktif üyesidir.
Okan Sever ile “Satış ve İş Geliştirme” alanı üzerine sohbet ettik. Ulus Yapı Tesisat Malzemeleri A.Ş. de Genel Müdür olan Okan Sever iş hayatının bir bölümünde Satış ve Pazarlama eğitimine ağırlık vermiş.

OKAN Bey Sizce Mühendis Kimdir ?
İnsanın konforlu bir dünyada rahat ve uzun yıllar yaşaması için her tür kolaylığı düşünüp tasarlayan, üreten ve eserler meydana getiren kişilerdir diyebilirim. Tabii böyle bir tanım yaparak mühendislerin aslında hayatın her alanda etkisi olduğunu da söylemiş oluyoruz aynı zamanda.
İş Geliştirme ve Satış Alanında Çalışacak Olan Mühendisler Kendilerini Hangi Alanda Geliştirmeleri Gerekir ?
İnsanlarla iletişim kurmayı seven, empati yapabilen, insanlara güven veren bir kişiliğe sahip olması ve ofis dışında çalışmaktan zevk alması satış ve pazarlama alanında başarılı olunmasına büyük katkı sağlayacak kişisel özelliklerdir.
Mühendisler analitik düşünme yeteneğine sahip olduklarından dolayı, teknik ürün kullanan müşterilerine akılcı ve hızlı çözümler sunabilmekte ve bu sayede müşterilerinin güvenini daha kolay ve hızlı kazanabilmektedirler. Tabii en önemli konulardan biri de satışı yapılmak istenen ürünün teknik özelliklerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Çünkü müşteriler satın almayı düşündükleri ürünler hakkında doğal olarak en ince ayrıntısına kadar bilgi edinmeyi, ürünün avantaj ve dezavantajlarını anlamaya çalışırlar.
Bu yüzden satışını gerçekleştirdiğiniz ürüne hakim olmak zorundasınızdır. Ayrıca bu alanda çalışmayı düşünen arkadaşların ikna kabiliyetlerinin gelişmiş olması ve özgüvenli olmaları da önemli etkenlerdir.
Satış Mühendisliği Alanında En Önemli Kavramlardan Biri İletişimdir Kuşkusuz… Müşteriyle İletişim Kurarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?
İletişim tabii ki bu alanda çalışacak olan arkadaşlar için en önemli kavramlardan birisidir. Karşınızdaki insanla sağlıklı bir iletişim kuramazsanız ürününüz ne kadar iyi olursa olsun baştan kaybetmiş olursunuz.
Satış mühendisi önce müşteriyi iyice dinlemeli ve empati kurabilmelidir. Ancak bu şekilde müşterinin tam olarak sizden neler talep ettiğini anlayabilir ve taleplere cevap verebilirsiniz. Bence sorular da çok önemli bir yere sahiptir iletişim sürecinde.
İyi bir satış mühendisi, müşterinin sorun ve isteklerini akılcı sorularla öğrenmeli ve öğrendiği bilgiler yardımıyla müşterisine en uygun ürünü ve çözümü sunabilmelidir. Yani kısaca söylersek satış mühendisleri ancak müşteriyle iyi bir iletişim süreci geliştirebilirlerse başarılı olurlar.
Son Olarak Bu Alanda Çalışacak Olan Mühendislere Tavsiyeleriniz Nelerdir?
Benim öncelikle tavsiyem, satışını gerçekleştirecekleri teknik ürünlerin kolay ve basit bir ürün olmamasına dikkat etmeleri, sistem çözümlerini/uygulamalarını içeren ve bu çözümlere mühendislik bilgilerini aktarabilecekleri bir konuda çalışmalarıdır. Ayrıca müşteri kitlesini belirlerken kişilerin teknik insanlar ve kurumsal firmalar olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kendilerini hem mesleki hem de çalışma ilişkileri açısından geliştirecek seçimler yapmaya çalışmalıdırlar. Ancak bu şekilde sektörde kalıcı olma imkanına sahip olabilirler.
Okan
SEVER

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir